• Сонцемобіль
  • Лікування епілепсії
  • Що врятує людство від голоду
  • Велика українська енциклопедія
  • Україна – найменш заможна держава
  • У 2013 році обійдемося без імпортного цукру

Сонцемобіль

Студенти та викладачі Дніпропетровського національного гірничого університету створили „сонцемобіль". Так названо екологічно чистий винахід Tko Solar Trike з привідним заднім мотор-колесом – гібрид, обладнаний сонячними панелями і трьома акумуляторами, що може рухатися весь світловий день завдяки сонцю, а в сутінках - їздити на електриці. Акумулятори повністю заряджаються, як і мобільні теллефони, через зарядний пристрій у звичайній електророзетці за вісім годин. Про експеримент повідомляє газета „Урядовий кур'єр" (www.ukurier.gov.ua , 12 січня 2013 р.).

„Ця конструкція лише прототип, на цьому пристрої ми відпрацьовуємо концептуальні підходи і саму ідею пересування за допомогою сонячної енергії" – пояснює доцент кафедри електроприводу університету Олександр Балахонцев. В університеті під керівництвом ректора Геннадія Півняка діє бізнес-інкубатор, куди студенти приходять зі своїми ідеями і мають можливість втілювати їх у життя.

У розробці сонцемобіля брали участь шість студентів-дипломників з однієї групи спеціальності „автомобілі і автомобільне господарство". Ця розробка в університеті вже п'ята, автори не претендують на першість. Вони намагалися зробити конструкцію, яку б можна було практично використовувати в умовах міста.

Технічна характеристика сонцемобіля: повна вага - 115 кг; вантажопідйомність – 80 кг; потужність – 270 Вт/0,36 л. с.; живильна напруга бортової системи – 36 В; кількість передач – 3; гальмівна система – механічна, задні – барабанні вмонтовані в мотор-колесі; орієнтовна швидкість – 15-17 км/год; час пробігу без підзарядки – 1 год.; АКБ – 3 по 12 В, А * год, гелеві. 151х65х94; сонячна батарея (37 В 270 Вт): три сонячні панелі , в кожній по 50 сонячних полікристалічних елементів (1,8 Вт, 0,5 В).

Лікування епілепсії

Ізралійські фахівці з компанії Biocontrol Medical заявили про створення методу лікування епілепсії. Вони одержали перші результати клінічних випробувань розробленого ними імплантанта.

Дослідники вважають, що новий метод лікування допоможе епілептикам, у яких хвороба не піддається дії медикаментів.

Суть методу полягає в тому,що спеціальний імплантант вживлюється в мозок і у випадку припадку подає електричний сигнал на лівий блукаючий нерв. В результаті збудження нервові клітини мозку заспокоюються. У випробуванні поки що взяли участь добровільно 5 пацієнтів. У кожного з них кількість припадків скоротилася удвічі. Результати досліджень оприлюднені на Конференції Американської організації епілепсії в Сан-Дієго. Ці ж учені, як повідомлялося раніше, встановили новий спосіб виявлення вогнища епілепсії. Про цю інформацію повідомляє Substribe.ru (digest.substribe/ru/healfh/treatment/n976951647.html).

Що врятує людство від голоду

Голландські дослідники встановили, що ферми по вирощуванню личинок комах можуть виробляти більше цінного харчового білка при істотно менших еколологічних та економічних витратах, ніж традиційні тваринницькі господарства.

З 2012 по 2050 рік загальна потреба в природній білковій їжі зросте на 70-80 %. Тим часом мясомолочні ферми вже використовують до 70 % земельних площ, придатних для сільсьського господарства, а прогнозний розвиток цього сектора відбуватиметься за рахунок інших, супроводжуватиметься вирубленням лісів у тропічних країнах.

Личинки комах, якими ласують тварини, в тому числі і примати, традиційно вживають як їжу жителі багатьох країн.

Ідея вирощувати личинки комах давно „на слуху", але конкретних кроків ніхто ще не робив .

Заповнити цю нішу взялися співробітники Університету Вагенінгена з Голландії Денис Ооніінкс і Імке де Боєр. Вони виступили із авторською статтею в PLOS One.

Вивчивши роботу голландської ферми, що спеціалізується на вирощуванні личинок, провели комплексне співставлення личинкового і мясомолочного виробництва з декількох параметрів, включаючи енергетичні витрати, кормовіддачу, площу використовуваних земель та емісію парникових газів. Голландці навіть враховували картонні контейнери для яєць личинок та інші витрати.

Із багатьох параметрів вирощування личинок виявилося більш раціональним, ніж продукція тваринництва. Якщо показник для личинок рівний 2,2, що набагато менше, ніж вирощування кур (2,3), але істотно менше, ніж у свиней (4,0), і набагато менше,ніж у великої рогатої худоби (до 8,8).

Одержані результати дозволяють однозначно стверджувати, що при істотно менших екологічних, енергетичних та економічних витратах ферми по вирощуванню личинок комах можуть виробляти більше цінного харчового білка, ніж традиційні мясомолочні господарства. До того ж успіхи генетичної інженерії і подальша оптимізація виробництва ( що досягла вже своїх меж у мясомолочній галузі) тільки зменшить ці витрати і зробить індустрію по вирощуванню комах ще більш привабливою. Чи стануть личинки частиною нашого щоденного раціону – покаже майбутнє, але вже зараз апологетам мясопоїдання слід задуматися над безрадісними перспективами мясомолочної галузі і зв'язаними із її розвитком витратами, зокрема, екологічними, які щодалі, то зростатимуть.

Велика українська енциклопедія

Президент України Віктор Янукович підтримав пропозицію Національної академії наук щодо підготовки та видання протягом 2013-2020 років Великої української енциклопедії.

Відповідний Указ Президент підписав 2 січня 2013 року, який опублікований 5 січня 2013 р.

Україна – найменш заможна держава

Про це повідомила 12 січня 2013 р. „Економічна правда" (http://www.epravda.ua/news/2013/01/355670/).

„Україна за рівнем купівельної спроможності населення увійшла в дев'ятку найменш заможних держав Євроконтиненту, які зможуть витратити цього року менше 3,2 тис. євро".

Дослідження проводила міжнародна компанія GEK, яка проаналізувала можливі витрати в 42 європейських країнах.

Найбагатшими в Європі залишаються громадяни Норвегії та Швейцарії, абсолютним лідером стало князівство Ліхтенштейн, в якому населення близько 35 тисяч. Українці та ще жителі восьми держав, серед яких Білорусь і Болгарія, зможуть витрачати найменші суми, які в чотири рази менші від тієї, яку витрачатимуть громадяни найбагатших держав.

У 2013 році обійдемося без імпортного цукру

За інформацією, яку поширила асоціація „Український клуб аграрного бізнесу", у 2013 році Україна зможе обійтися без тростинного цукру. Про це повідомляє експерт ринків рослинництва асоціації Тарас Висоцький.

Балансові розрахунки показують, що в цьому році бурякоцукрова галузь України знову зможе на 100% забезпечити внутрішній попит на солодкий продукт.

Тарас Висоцький коментує: «Виробництво 2,2 млн. т бурякового цукру в 2012/13 маркетинговому році гарантує, навіть при збільшенні експорту цукру з України в поточному році на 50% (в порівнянні з попереднім) до 250 тис. т, повне задоволення внутрішнього попиту та перехідні запаси обсягом в 500 тис. т, що є більш ніж достатньо для гарантування «цукрової продовольчої безпеки».

У той же час експерт вважає відчутним фактором ризику низький рівень цін реалізації цукру на внутрішньому ринку, що суттєво знижує мотивацію до вирощування цукрових буряків в 2013 році.

Згідно з розрахунками, враховуючи середню врожайність та цукристість за останні п'ять років, аграріям необхідно засівати цукровим буряком 450 тис. га, щоб повністю забезпечувати внутрішнє споживання. Якщо ж урожайність цукрових буряків продовжуватиме зростати темпами останніх двох років, достатньо буде сіяти 350 тис. га, щоб виробляти необхідні для внутрішнього ринку 1,8 млн. т цукру.

В 2012 році було засіяно 466 тис. га та зібрано 454 тис. га цукрових буряків; валовий збір цукрових буряків склав 18,3 млн. т при середній урожайності 402 ц/га.