• Україна: рівень людського розвитку
  • Результати діяльності інституту за півстоліття
  • Мікрочіп для схуднення
  • Правила здорового сну
  • Людей можна розпізнавати за запахом із рота
  • Ранкова гімнастика шкідлива?

Україна: рівень людського розвитку

У доповіді з Програми розвитку Організації Об'єднаних Націй індекс людського розвитку України в 2012 році визначено як 0,740. Це означає, що наша країна посіла 74 позицію із 187 країн і територій. Вона займає такі позиції як Македонія, Перу (77 позиція), Маврикій (80 позиція). У першу трійку за показником рівня людського розвитку входять Норвегія (1), Австралія (2), та Сполучені Штати Америки (3), завершують рейтинг Мозамбік (185), Демократична Республіка Конго (186) та Нігер (186). За матеріалами доповіді ООН вважається, що зазначений вище показник для України досить високий.

Рівень людського розвитку вимірюється за такими основними показниками: довге та здорове життя, доступ до освіти та гідний рівень життя. Перша позиція вимірюється очікуваною тривалістю життя, друга, зокрема, середньою кількістю років освіти, які здобувають за все життя особи віком від 25 років, а третя – валовим національним доходом на душу населення у постійних міжнародних доларах 2005 року, конвертованих з використанням рівнів паритету купівельної спроможності.

У доповіді зазначається, що за період 1990-2012 років значення рівня людського розвитку України зросло з 0,714 до 0,740, або на 4%, тобто в середньому підвищувалося на 0,2% за рік.

Наведений у доповіді індекс гендерної рівності в Україні за 2012 рік становить 0,338. За цим показником Україна на 57 місці серед 148 країн. Індекс гендерної рівності визначається за такими показниками, як кількість жінок у парламенті (8%), середня або вища освіта жінок (53%) і чоловіків (96%), частка жінок (53,3%) і чоловіків (66,6%) у робочій силі. Наведена також інформація про кількість населення, що живе у багатовимірній бідності. Таких в Україні 2,2%, а 1% - вразливий до багатовимірної бідності.

Презентація доповіді ООН відбулася нещодавно в Національному інституті стратегічних досліджень за участю експертів, іноземних послів, представників владних установ.

В документі містяться рекомендації, які змогла б використати Україна. Зазначається, зокрема, що суспільства повинні скористатися принципом рівності, забезпечення економічних і соціальних можливостей для всіх. Наголошується , що за нинішніх можливостей взаємодії та спілкування дуже важливо, щоб урядові агенції й суспільство взаємодіяли і співпрацювали одне з одним. Особливо це актуально для молоді. Вкрай важливо побудувати комунікацію за лінією „держава – суспільство" так, щоб молодь спрямовувала енергію у мирні процеси. Вказується на моменти, які так чи інакше можуть вплинути на всі держави. Головний з них – політика економії державного бюджету безперспективна, бо вона провокує не тільки соціальні проблеми сьогодення, а й серйозні виклики на майбутнє, найнебезпечніший із яких – скорочення чисельності економічно активного населення.

У доповіді зазначається, що саме наведена тенденція простежується у більшості країн, і, зокрема, дуже загострилася в Україні.

В обговоенні при презентації доповіді ООН брали участь Рікард Рігер, в.о. Представника ПРООН в Україні, Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, Андрій Єрмолаєв, директор Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, Анатолій Максюта, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі та інші.

Анатолій Максюта, зазначивши важливість таких пріоритетних напрямів у розвитку держави, як освіта, медична реформа, зокрема, сказав, що „Сталий людський розвиток в Україні значною мірою залежить від здатності держави забезпечити економічне зростання шляхом використання високорозвиненого людського капіталу та застосування ресурсо-, енерго- та природоощадних технологій. Тож Україна нині йде шляхом інтенсивного розвитку, і в центрі всього є людина, її добробут, потенціал та розвиток".

Результати діяльності інституту за півстоліття

Інститут надтвердих матеріалів на своєму сайті оприлюднив результати діяльності науково-дослідного закладу за 50 років.

Щорічно в середньому виконується 60-80 науково-дослідних робіт, більше 350 технічних розробок за договорами та контрактами з підприємствами та фірмами СНД та далекого зарубіжжя, 27 проектів фінансуються Державним фондом науково-технічнизх програм, Фондом фундаментальних досліджень, Міжнародними фондами НАТО, ІНТАС, CRDF, Українським науково-технологічним центром.

За роки існування інституту одержано 3100 авторських свідоцтв і патентів на винаходи, 27 ліцензій за розробками інституту були продані за рубіж. Інститут одержав 380 зарубіжних патентів. Вчені інституту видали 115 монографій, 90 збірників праць, 217 довідників, методичних посібників, підручників та ін., надрукували більше 5500 статей у престижних наукових журналах. Монографії співробітників видаються в Японії, Китаї, США, Франції.

За п'ятдесят років діяльності працівники інституту захистили 354 дисертації, з яких 51 – докторська і 303 – кандидатські. За межами інституту захищено 21 докторську і 146 кандидатських дисертацій в 62 спецрадах інших міст країни та за кордоном.

На базі інституту проведено п'ять міжнародних симпозіумів та виставок з твердих матеріалів. Співробітники щорічно беруть участь у міжнародних конференціях, семінарах, симпозіумах, проходять наукове стажування в Японії, Франції, Германії, США, Італії та інших країнах. Інститут видає науко-теоретичний журнал „Сверхтвердые материалы", науково-виробничий рекламно-інформаційний журнал „Інструментальний світ", збірники наукових праць, наукові доповіді, препринти.

Інститут має міжнародні нагороди: „Золотий Меркурій", „Золота зірка – Арка Європи", 20 Державних премій і премій імені видатних вчених.

Директор інституту академік Микола Васильович Новіков отримав нагороду Американського біографічного інституту і Кембріджського міжнародного біографічного центру за досягнення життя, за розвиток сучасного матеріалознавства і внесок у наукову роботу міжнародного товариства.

Мікрочіп для схуднення

Вчені з Лондонського імперського коледжу професори Кріс Тумазу і сер Стівен Блум повідомили про намір розпочати випробування на лабораторних тваринах розроблені ними мікросхеми, що вживлюватимуться у блукаючий нерв і пригнічуватимуть апетит. Якщо тести на мишах пройдуть успішно, то перші клінічні випробування на людях можуть відбутися через два-три роки.

Спеціалісти із Лондона вважають, що трансплантація мікросхеми – більш ефективна концепція лікування ожиріння, ніж операція на шлунку.

У животі пацієнта блукаючий нерв розрізається і з'єднується знову через електроди мікрочіпа. Електронне обладнання „зчитує" і обробляє хімічні та електричні сигнали про апетит, тобто запрограмоване як штучний інтелект. Таким чином можна або скорочувати інтерес до їжі або взагалі позбавити хворого апетиту.

Проект профінансував Європейський Союз у сумі більше 7 мільйонів євро. Професорам довіряють, тому, що раніше вони розробили подібний гаджет для боротьби з епілепсією, який вживляється у той же багатофункціональний блукаючий нерв.

Втрата апетиту у тварин і людей з кліпсою на нерві може виразитися не у відмові від їжі взагалі, а в тому, що поїдати її пацієнти стануть набагато повільніше - як ситі гості на весіллі, які досиділи до торта. Ефективність мікрочіпа доведена в умовах лабораторії на моделях.

На відміну від перетяжки шлунка, мікросхема, що регулює активність нервової тканини, повинна забезпечити одночасно і зниження кількості їжі, що споживається, і зниження інтенсивності позивів почуття голоду. Блукаючий нерв регулює в організмі багато чого, у тому числі секрецію кислоти в шлунку і перистальтику кишечника. Через нього у мозок надходить інформація про те, що відбувається в таких системах організму, як дихальна і кровоносна.

Команда з Імперського коледжу – не єдина в світі група вчених, що намагається знайти спосіб лікування ожирінння запровадженням неживих пристроїв у блукаючий нерв. Наприклад, американська компанія „EnteroMedics" розробила імплантант, який періодично блокує блукаючий нерв за допомогою електричних імпульсів. Прилад названо „VBIoc", що був випробуваний в умовах лікарні на 239 пацієнтах. В результаті велика частина тих, кому блокували нервові сигнали, схудла як мімімум на 20% від своєї надлишкової ваги. Вже нічого! Але компанію результати не влаштували. Ще одна фірма із США, „IntraPace" зареєструвала в Європі апарат під назвою „Ебіліті", який також здійснював стимуляцію блукаючого нерва для зниження апетиту і зменшення кількості їжі, що з'їдає пацієнт.

Стимуляція нерва у моду покищо не увійшла. Проблему ожиріння намагаються вирішувати засобами баріатричної хірургії. Проте не всі, кому зробили шунтування або перетяжку шлунка , після цього худнуть. Між тим операції такі коштують дорого, і медикам незабаром потрібна буде альтернатива, яку обіцяє мікрочіп, який розробили Тумазу і Блум.

Правила здорового сну

Готуватися до сну потрібно починати ще вранці. Просинатися краще з 6. 00 до 7.00.

Під час сніданку необхідно одержувати позитивні емоції – тоді день пройде веселіше. Викладатися на роботі краще не на сто відсотків, а „всього" на 75. Секрет довгожителів у тому, що вони багато працюють, але не надриваються. Ритм же нашої ділової людини часто призводить до появи синдрому хронічної стомленості, через що продуктивність праці різко знижується.

Останній прийом їжі повинен бути не пізніше 19.00. Краще, якщо це буде щось легеньке: кефір, йогурт.

Увечері можна прогулятися, подивитися хороший романтичний фільм, прийняти контрастний душ. У спальню краще не брати мобільний телефон, в ідеалі там не повинно бути і телевізора.

Перед сном рекомендується секс, але без спортивних змагань. Можна просто погладити один одного, пообніматися.

Під час сну вікна треба закривати щільними портьєрами – мелатонін виробляється лише в темряві. Так зване „світлове сміття" – від фонарів, реклами, фар проїзжаючих машин – погіршує цей процеес.

Корисно засинати в один і той же час – краще у 22.00. Встановлено, що глибокий сон, під час якого виробляється мелатонін, припадає на проміжок з 22.00 до двох-трьох годин ночі.

(Підготувала Віолета Кіртока, газета „Факти")

Людей можна розпізнавати за запахом із рота

Вчені змогли ідентифікувати людину за аналізом повітря, яке вона видихає. Подібний метод дозволяє визначати хвороби і може спрощувати процедуру допінг-тестів.

Групі дослідників із Швейцарії вдалося успішно ідентифікувати людину за аналізом повітря, яке вона видихає. Вірогідність успішного розпізнавання особистості за запахом із рота, як стверджують учені, складає 76%. Для аналізів використовували мас-спектрометр.

Человека можно идентифицировать по запаху изо рта

У дослідженні взяли участь шість чоловіків і п'ять жінок віком від 26 до 37 років. Проби повітря у них брали півтора тижні чотири рази на день. Усім учасникам експерименту заборонялось їсти, пити і чистити зуби за півгодини до аналізу.

З часом хімічний аналліз повітря, що видихається, може змінюватися, але все ж таки у кожного з тих, хто брав участь у дослідах, вчені виділили з'єднання, які є відносно індивідуальними.

„Склад повітря трохи змінювався протягом дня, але, в цілому, загальна картина була зрозумілою", - розповів один із авторів дослідження.

Спектральні проби повітря дозволяють дізнатися про здоров'я людини. Вчені припускають, що технологія буде використовуватися для визначення деяких захворювань. Окрім того, схожі аналізи зможуть спростити процедуру допінг-тестів. Зараз, щоб виявити наявність заборонених препаратів в організмі, у спортсменів беруть проби крові і сечі.

До речі, за публікацією utro.ru, цей принцип був давно відомий в китайській медицині, Лікарі робили висновки про стан здоров'я і ставили діагнози, грунтуючись на запахові з рота хворого. Також відомо, що спеціально натреновані тварини (щурі й собаки) можуть за повітрям, що видихається, визначити деякі види раку.

Визначити хворобу за запахом із рота можливо за допомогою високих технологій. Американською компанією Adamant Technologiles було розроблено смартфон, котрий повідомляє власнику про наявність і причину неприємного запаху. Прилад, що повідомляє власнику про наявність у повітрі різних речовин, оцифровує одержану інформацію. Потім ідентифікує їх і повідомляє людині про наявність проблем і причини, які їх спричинили. Додаток до смартфона має з'явитися в продажу через один-два роки.

До речі, в Україні з 1998 року діє українсько-німецький центр "BYK-Київ" Київського національного медичного університету імені О.О. Богомольця, відкритий одним із перших в країнах СНД під керівництвом професора Вячеслава Передерія. В Центрі проводяться дихальні та інші тести при шлункових хворобах та хворобах кишківника.

Ранкова гімнастика шкідлива?

Кажуть, вчені довели, що вранішня гімнастика шкідлива. І навіть може призвести до депресії. Як же так? Нас із самого дитинства привчали, що вранці обов'язково треба розминатися...

На це питання відповідає Роза Цаллагова, професор, завідуюча кафедрою профілактичної медицини Національного державного університету імені Лесгафта (Росія):

Ранкова гімнастика може бути шкідливою, якщо до неї приступати відразу після пробудження. Якщо „сова", вставши з ліжка, відразу відправляється на пробіжку, це може закінчитися обмороком. Різкий підйом з точки зору спеціалістів взагалі нефізіологічний. День краще розпочинати з потягування, це – природний рефлекс. Посспостерігайте – адже саме так, не поспішаючи, просинаються діти та тварини.

Потягуючись, переводьте організм із стану сну в режим бадьорості, розминайте м'язи. Доведено, що розтяжка також стимулює центри задоволення, тому м'яке пробудження поліпшує настрій.