Інтернаціональна наукова група, до якої увійшли спеціалісти США, Данії і Франції, уточнила вік зразка породи, що вважається найдавнішим елементом місячної кори.

Згідно з теорією, Місяць утворився в результаті зіткнення молодої Землі та об'єкта розміром як Марс, який викинув на орбіту достатній для з'явлення супутника об'єм речовини. Хімічна еволюція Місяця розпочалася із остигання глибокого океану магми, при затвердінні якої сформувалася кора, причому першою породою в ній повинен бути анортозит, що вміщує двовалентне залізо.

Придатний зразок FAN в 1972 році доставив на Землю екіпаж „Аполлона-16". Автори вибрали підходящий (більша його частина припадає на піроксен, необхідний для аналізу) 1,88-грамовий фрагмент породи і виміряли співвідношення у ньому ізотопів 207Pb і 206Pb, 147Sm і 143Nd, а також 146Sm і 142Nd. Результати, отримані з застосуванням трьох ізотопних методик датування, прекрасно співпали один з одним, і вік кристалізації цього FAN вчені оцінили в 4.360 (плюс-мінус) млн. років; приблизно такі ж величини, зауважимо, були визначені для найдавніших земних мінералів – цирконів, знайдених на заході Австралії.

Опубліковане раніше датування FAN дуже відрізняється і створює широкий інтервал значень, але досить такий малий вік, що відрізняється від правдоподібного результату на декілька десятків мільйонів років, ще ніхто не встановлював. „Це може означати, що кора Місяця дійсно сформувалася пізніше, ніж ми думали, - резюмує учасник дослідження Річард Карлсон з Вашингтонського інституту Карнегі. – З іншого боку, не зовсім вірною може виявитися сама модель застигання океану магми і утворення анортозиту" (Дж.: "Компьютерра", mignews.com).