Весною нестача вітамінів переслідує навіть тих, хто не обмежує себе в харчуванні. Але якщо ви дотримуєтеся посту, слідкувати за кількістю корисних речовин в меню потрібно особливо уважно. Навіть тимчасова відмова від продуктів тваринного походження може стати причиною нестачі заліза. Цей мікроелемент в основному є в червоному м'ясі, яловичій печінці і відповідає за утворення червоних кров'яних тілець і транспортування кисню крові до м'язів. Запідозрити, що в організмі не вистачає заліза, можна за такими ознаками: шкіра стає блідою, сухою і починає лущитися, знижується апетит, ви постійно відчуваєте слабкість і втомленість, з'являється задишка. Якщо помітили в себе всі ці симптоми, значить, настав час переглянути свій пісний раціон.

Багато хто переконаний, що при дефіциті заліза головною стравою на вашому столі мають бути яблука. Але це зовсім не так. Залізо в яблуках дійсно є, але його не так і багато.

Набагато більше цього мікроелементу в таких продуктах, як мигдаль, в якому міститься удвічі більше заліза, ніж у яблуках. Окрім заліза ви отримаєте ще й вітамін Е, який попереджує старіння та серцево-судинні захворювання. До того ж у ньому вітамін Е перебуває в легко засвоюваній формі. Доведено, що у людей, звиклих з'їдати по 30 грамів горіхів мигдалю двічі за тиждень, знижується ризик інфаркту на 47% у порівнянні з тими, хто взагалі горіхів не їсть.

Високий уміст заліза в куразі. А ще в ній багато вітаміну А, необхідного для хорошого зору, здорової шкіри, слизових оболонок та відсутності зморщок. Великий вміст заліза в горосі, окрім нього – достатньо калію. Цей мікроелемент особливо корисний тим, у кого проблеми з серцем та судинами. Калій ліквідовує набряки, нормалізує роботу серцевого м'яза і зміцнює стінки судин.

Ще один вітамін для тих, хто поститься, - аскорбінова кислота, або вітамін С. Здавалося б, що достаток овочів та фруктів у раціоні повинен свідчити, що і вітаміну С достатньо, проте це не завжди так. Справа в тому, що через дефіцит заліза аскорбінова кислота засвоюється організмом не повністю, до того ж у процесі зберігання овочів і фруктів вітамін С руйнується, тому до закінчення зими далеко не у всіх плодах зберігається цей елемент.

Симптоми нестачі аскорбінової кислоти – часті простуди, кровоточивість ясен, синяки, що з'являються на тілі.

Весною чемпіоном за вмістом аскорбінки стає квашена капуста. Вона вміщує навіть більше вітаміна С аніж «похідна сировина», бо при квашенні аскорбінова кислота повністю зберігається, тоді як свіжа капуста до закінчення зими втрачає 30% корисних речовин. На другому місці – шипшина. Із сухих ягід можна приготувати напій. Увечері залийте літру кип'ятка на дві жмені ягід і до ранку настоюйте в термосі. Подрібнювати ягоди не потрібно – будь-який механічний вплив руйнує вітамін С.

А третє місце за вмістом аскорбінки посідає журавлина. До того ж, ця кисла ягода вміщує не лише вітамін С, але й вітамін РР, який допомагає організмові засвоювати аскорбінову кислоту.

Ще одна проблема може виникнути в тих, хто поститься, – це нестача вітамінів групи В, особливо фолієвої кислоти. Проявами дефіциту цього вітаміну найчастіше є проблеми зі шкірою та волоссям – надмірна жирність шкіри, свербіж, ламкість волосся та поява лупи.

Серед рослинних продуктів найкращим джерелом фолієвої кислоти вважаються паростки пшениці. Зерна замочуйте на ніч, потім промийте, покладіть на тарілочку, закрийте вологою марлею і почекайте, доки з'являться білуваті паростки. Додавайте 1-2 чайні ложки зернят до салату або в кашу. Зберігати пророщені зерна краще всього в холодильнику на верхній полиці.

Якщо ж не хочеться клопотатися із проростками, частіше включайте в меню блюда із зелених овочів - вони також допоможуть поповнити дефіцит вітамінів групи В і фолієвої кислоти. Особливо хороша капуста брокколі. Вона не лише постачатиме вітаміни, а й захистить від гастриту, наявність якого також негативно впливає на засвоєння вітамінів. Всього 70 грамів брокколі в день здатні знизити ризик цього захворювання. Виявляється, брокколі має натуральний антибіотик, який діє на хелікобактер пілорі, бактерію, що спричиняє гастрит.

Ще один спосіб убезпечити себе від дефіциту вітамінів групи В – відмовитися від міцного чаю і кави. Ці напої, особливо випиті натщесерце, підвищують кислотність соку стравоходу і заважають засвоєнню вітамінів. Саме тому кофемани часто страждають від нестачі вітаміну групи В.

Третій тиждень Великого посту не відрізняється особливою строгістю. Не зважаючи на те, що церковний устав диктує виключення споживання не лише м'ясних і молочних страв, але й риби, мирянам дозволяється споживати рибні наїдки в будь-які дні, крім середи і п'ятниці. В старину в п'ятницю третього тижня Великого посту відзначали так зване "обжирання». В цей день молодий зять запрошував у гості тестя й тещу. Обов'язковим пригощанням був ситний кисіль з конопляним маслом (за матеріалами «Аргументы и Факты - здоровье», 12.03.2015).