Нагородження переможців

У матеріалі, надрукованому на сайті Малої академії наук України про фінал Всеукраїнського конкурсу-захисту кращих робіт в галузях технічних і комп'ютерних наук зазначається, що ідеї юних учасників, підсумки якого підбито 6 квітня 2015 року, вартують не менше одного мільйона. «Молоді техніки і комп'ютерники здивували вчених своїми проектами. Члени журі гаряче сперечалися, кому присудити призові місця».

Декан інженерно-фізичного факультету Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», доктор технічних наук, професор, голова журі відділення технічних наук Петро Лобода сказав: «Роботи, які виконували, свідчать про ваші ґрунтовні знання фізики, хімії, математики, природничих наук. Безумовно, це є базою для отримання природничої або технічної освіти. Вибір, який ви зробите буквально за декілька місяців, визначатиме подальшу вашу долю. Ми запрошуємо кожного з вас до Київської політехніки, де з-понад 800 спеціальностей кожен зможе обрати справу до душі. Нехай ті знання і навички, які проявилися під час конкурсу, примножаться у вищих навчальних закладах. Отримайте хороші професійні знання, і ви точно будете працювати в найвідоміших фірмах і установах». Він зазначив, що молодь чекають на таких відомих підприємствах як концерн «Укроборонпром», «Гідросила», «Червона зірка» та інших, випускники Малої академії наук повністю відповідають вимогам цих підприємств.

Віктор Грінченко, директор Інституту гідромеханіки НАН України, куратор відділення технічних наук, академік Національної академії наук відзначив високий рівень учнівської молоді : «Рівень розуміння питань, про які ви пишете, такий, що читати вас цікаво. У вас відпрацьоване логічне мислення, ви маєте здатність викласти своє розуміння предмета, зрозуміти те, що є задача, і є досить складний шлях до того, щоб цю задачу вирішити. Ця філософія буде вам зустрічатися протягом усього життя. Кожен день для нас – це вирішення певної задачі, і пошук шляхів її вирішення вимагатиме від нас і фізичних, і інтелектуальних зусиль. Ми раді за вас, за ваші успіхи і досягнення. Ви – дуже цінний капітал для нашої країни. Хотів би побажати вам усіляких гараздів і реалізації ваших мрій і сподівань».

Про те, що дослідження юних академіків ось-ось будуть конкурувати із дорослими академіками свідчить зізнання доктора технічних наук, професора, співголови журі відділення технічних наук Леоніда Писаренка. Він порівняв роботи конкурсантів з бакалаврськими, що їх виконують студенти IV курсів.

Усі переможці відзначені – дипломами і медалями, потужними ноутбуками, планшетами. Прізвища переможців стають уже відомими в наукових колах.

Це - учениця 9 класу Львівського технологічного ліцею (в номінації секції «Науково-технічна творчість і винахідництво») Анастасія Лівочка, яка розробила пристрій для маскування диму від пічок у зоні АТО. На нинішній день – це надзвичайно актуальна робота.

Перше місце в оборонній тематиці посів Ігор Сікачина, який провів дослідження «Збільшення швидкості системи передачі накладенням шумоподібних сигналів». Олексій Максимов презентував автоматичну систему керування польотом безпілотного літального апарата, а Олена Бойчук продемонструвала технології захисту оперативної інформації та пристрій для її реалізації. Цікавий демонстраційний прилад з астрономії «Зоряне небо» розробив десятикласник Андрій Харченко з Миколаєва.

Дмитро Гуменюк зайняв перше місце в номінації «Прикладні науки». На конкурс він подав «Дослідження динаміки фізичних параметрів, що визначає ступінь стиглості кавунів» І це зовсім не смішно, бо він запропонував серйозні наукові підходи до питання цілком побутового.

Відзначена робота Артема Шевчука з Кіровограда «Генерація псевдовипадкової послідовності чисел методом математичного більярду». Галина Федоренко захищала роботу на тему «Побудова математичної моделі інформаційної безпеки програмного рівня та її оптимізація».

Одинадцятикласник Миколаївського морського ліцею імені професора М. Александрова Артем Садурський у секції «Матеріалознавство» презентував порівняльну характеристику фізичних властивостей будівельних матеріалів при застосуванні домішок на основі натуральних білків. Він перевірив на практиці старий рецепт, що його застосовували ще в Київській Русі, – додавання до будівельного розчину білків.

Перемогу в секції «Інформаційні системи, бази даних та системи штучного інтелекту» відділення комп'ютерних наук здобув учень 11 класу спеціалізованої середньої загальноосвітньої школи № 52 ім. М. Лобачевського м. Львова Олег Смолкін. Торік він презентував напрацювання, пов'язані з алгоритмами ідентифікації, а цього року розробив інтерфейс і мережеву систему, що дає змогу поширити обличчя певної особи між користувачами в різних куточках України. Це стане в пригоді, коли розшукуватимуть злодія чи в багатьох інших випадках.

Усього на конкурс представлено більше двохсот робіт. І всі вони спрямовані на розв'язання прикладних завдань, окремі пов'язані з потребами АТО. Юним талантам допомагали шефи-вчені різних інститутів Академії наук, вищих навчальних закладів. Вони переконані, що їхні учні будуть гарною зміною.

На церемонії вручення нагород були присутні космонавт Леонід Каденюк, перший президент України Леонід Кравчук, голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Лілія Гриневич, учений секретар Товариства «Знання» України Василь Василашко. Юних академіків привітав Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман.

Основним мотивом при нагородженні найбільш вдалих винахідників та раціоналізаторів було те, що підростає надійна зміна дослідників у різних галузях наук. До Києва приїхали кращі з кращих, дома залишилося немало молодих потенційних талантів.