ТОВАРИСТВО"ЗНАННЯ" УКРАЇНИ

Підсумки діяльності Товариствана

VI з'їзді Товариства (65-річчя від дня його створення)

VI з'їзд Товариства "Знання", що відбувся в день його створення, 18 січня 2013 року, підбив підсумки діяльності Товариства, проаналізував й визначив напрями вдосконалення науково-просвітницької роботи в країні. Делегати, які представляють усі регіони України, визначилися з оновленням структури, формами і методами діяльності, обрали керівні органи.

Із доповіддю на У1 з'їзді виступив академік НАН України і НАПН України, Президент Товариства „Знання" Василь Кремень.

Голова правління Товариства „Знання" доктор філософських наук, заслужений діяч науки і техніки, професор Василь Кушерець у своїй доповіді поінформував делегатів з'їзду про роботу, спрямовану на підвищення її ефективності, приведення статутних документів до вимог нових законодавчих актів, зокрема Закону України „Про громадські об'єднання".

Делегатів з'їзду та весь актив привітали із 65-річчям створення Товариства Президент України Віктор Янукович, Голова Верховної Ради України Володимир Рибак, Прем'єр-міністр України Микола Азаров, Президент Національної академії наук Борис Патон, керівники низки міністерств і відомств, обласних і районних держадміністрацій, громадських організацій.

На адресу з'їзду надійшли привітання від Товариства „Знання" Російської Федерації, низки просвітницьких та інших громадських організацій зарубіжних країн.

На з'їзд приїхали активісти Товариства, його ветерани і штатні працівники, представники громадських організацій, органів влади, засобів масової інформації.

Коротка довідка

У післявоєнному 1947 році група видатних вчених, громадських діячів, працівників культури і мистецтва України звернулася до інтелігенції із закликом створити Товариство для поширення політичних і наукових знань. У Зверненні наголошувалося, що робота з підвищення загальної культури і освіченості народу принесе вагомі результати, коли за читання публічних лекцій візьмуться академіки, члени-кореспонденти, працівники науково-дослідних інститутів, вищих навчальних закладів, громадські діячі, знані письменники, митці, працівники культурного фронту.

16 січня 1948 року в Київському театрі опери і балету імені Т. Г. Шевченка розпочалася робота установчих зборів Товариства по поширенню політичних і наукових знань, за яким згодом закріпилася назва „Товариство „Знання" України". У його керівництві були найбільш знані особи. Першим головою правління Товариства обрано академіка О.В. Палладіна.

Товариство „Знання" в Україні у свій час очолювали такі відомі вчені, як академіки і члени-кореспонденти В.П. Комісаренко, Л.І Кухаренко, Ф.Д. Овчаренко, М.Є. Сиваченко, І.І. Конділенко, І. І. Ляшко, В. І. Шинкарук. У 1999 році президентом Товариства обрано академіка Національної академії наук, академіка Національної академії педагогічних наук Василя Кременя, який так визначає завдання і покликання Товариства: „Це та структура, яка буде вічною, бо вічною є потреба у розвитку людини, розвитку суспільства, української нації, української держави".

У різні роки до складу правління входили і вели значну науково-просвітницьку роботу такі відомі вчені, як В.І. Заболотний, М.М. Боголюбов, П.А. Власюк, Г.О. Костюк, поет П.Г. Тичина, драматург О.Є. Корнійчук та багато інших.

За роки існування потужність Товариства розвивалася, нагромаджувався позитивний досвід. Вже через десять років у складі Товариства діяли 26 обласних, 58 міських, 753 районних відділення і більше 14 тисяч груп. З кожним роком їхня кількість збільшувалася. У 1961 році в країні діяло 482 університети для батьків, учителів, працівників дошкільних дитячих закладів, вихователів робітничих гуртожитків, 2300 шкіл матері, 15 тисяч педагогічних лекторіїв. Товариство упродовж всього існування було ініціатором проведення республіканських конкурсів молодих лекторів, різноманітних оглядів-конкурсів. Розвивалася видавнича діяльність. З 1966 по 1970 рік видано 639 науково-популярних брошур загальним тиражем 29 мільйонів примірників.

Переживши складний період переходу на ринкові рейки господарювання, Товариство набирає обертів у виконанні основного завдання – поширення знань серед населення в нових економічних умовах.

Нинішнє Товариство „Знання" України об'єднує всі верстви населення – української інтелігенції, зокрема, викладачів, науковців, учених науково-дослідних і навчальних закладів, освітян і медиків. Товариству вдалося зберегти не лише найкращі здобутки з минулого, а й створити науково-просвітницькі установи з новими ознаками.

В арсеналі просвітницької діяльності заснований десять років тому Товариством „Знання" України Університет сучасних знань із мережею відокремлених структурних підрозділів, філій і центрів З цього вищого навчального закладу за роки його існування вже вийшло більше восьми тисяч фахівців – бакалаврів, спеціалістів і магістрів. Університетом акредитовано підготовку фахівців за 6-ма освітньо-кваліфікаційними рівнями „спеціаліст", 7-ма – „бакалавр", ліцензовано також освітньо-кваліфікаційний рівень „магістр". При університеті діють три коледжі – в Києві, Вінниці та Жмеринці. Київський коледж вищого навчального закладу Університету сучасних знань почав готувати молодших спеціалістів за 3-ма напрямами – правознавство, фінанси і кредит, книговидавнича справа і редагування.

Студенти університету систематично залучаються до просвітницької діяльності серед населення, як у столиці, так і в містах розташування відділень і філій, – Житомирі, Вінниці, Білій Церкві, Ковелі, Луцьку, Донецьку, Луганську, Червоноармійську, Запоріжжі, Первомайську.

Особливе місце забезпечення системної форми науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності належить планетаріям. Зовсім недавно відкрито Донецький планетарій, оновлено Київський, якому минуло 60 років, ювілеї відзначили Херсонський та Харківський планетарії, планетарій діє в Черкасах. У планетаріях створено і діють майже 150 програм і лекцій для школярів усіх вікових категорій та дорослих, широко застосовуються новітні інтерактивні технології, що допомагають засвоювати наукові знання: науково-популярні програми „Біля краю Всесвіту", „Дорога в Космос", „Планета казок", „Астрономія для дітей", розробляються програми „Місяць та його таємниці", „Чужі планети", „Таємниця зоряної феї" та ін.

На основній площадці Товариства в Києві та в його регіональних відділеннях діють різноманітні просвітницькі та навчальні центри, зокрема, „Університет українознавства", „Університет третього віку", запроваджено цикли лекцій, зокрема з історії України, за темою „Щаслива родина" та іншими, діють курси комп'ютерні, інформатики та інші, створено сайти Товариства (www.znannya.org.ua) та його структурних підрозділів, які постійно вдосконалюються та оновлюються. Виходять періодичні видання: журнали „Наука і суспільство", „Трибуна" , „Наше небо", щорічник „Наука і культура". Функціонує Видавництво „Знання України". Щорічно проводиться Тиждень прав людини, систематично організовуються різноманітні виставки, зокрема, присвячені питанням освіти та ін. В онлайн-режимі працює юридична клініка, яку заснував Університет сучасних знань і в якій працюють юристи та студенти вузу.

Інформаційна служба Товариства „Знання" України

18 січня 2013 р.