Чи можуть дивовижні властивості плазми допомогти у боротьбі з інфекціями? Інженери та медики Дослідницького інституту Фраунгофера, Брауншвейгського технічного університету об‘єднують зусилля у новому епізоді програми “Футуріс”.

Учені цього європейського дослідницького проекту використовують плазму, щоб змінити фізичні властивості різних типів поверхонь. Наприклад, пробірки з пластику – гідрофобні, що іноді робить їх непридатними для використання. Але після обробки плазмою рідина пристає до дна та стінок посудини. Так із ними працювати набагато зручніше. Більшість із речовин навколо нас або тверді, або рідкі, або газоподібні. Але є ще четвертий стан матерії – плазма із дивовижними властивостями. Чи можна використати їх у боротьбі з інфекціями? Плазма виглядає дивовижно, але як вона змінює властивості поверхонь, із якими контактує? Одне із завдань дослідників – використати ці “ноу-хау” на практиці. Обробка плазмою може стати кращою альтернативою нинішнім методам виробництва, які покладаються на використання великої кількості розчинників та інших хімічних речовин. Апарат наносить дві тонких смужки хімічних сполук на синтетичну тканину, оброблену плазмою. Ці смужки змінять колір, якщо їх торкнуться певні антитіла.

Редактор euronews Денис Локтєв у розмові з дослідниками отримав відповіді про хід виконання програми та окремі результати.

Йохен Борріс: “Плазма містить багато активних частинок – іонів, електронів, радикалів та інших збуджених частинок усіх типів. Коли вони контактують із поверхнею, вони змінюють її властивості як хімічні, так і фізичні”.

Анніка Геррманн: “Ця технологія стане у нагоді у багатьох галузях індустрії: від автомобілебудування до біомедицини, виробництва перев‘язувальних матеріалів. Вона навіть допоможе діагностувати сухоти та ВІЛ”..

Магавір Сінг: “Ми використовуємо просту плівку, оброблену плазмою. Ми поміщаємо її у спеціальні касети, щоб не було потрібно ніяких інших мембран, мікрорідинних або якихось інших систем. Ми просто крапаємо сироваткою, кров‘ю чи сечею на цей тест, потім додаємо ще краплю реагенту на десять хвилин і все: видно позитивний чи негативний результат. Отже, вартість процедури знижується, вартість матеріалів знижується, вартість виробництва знижується, а чутливість тесту, навпаки, збільшується і це найбільша перевага”.

На запитання редактора «А у Бельгії повномасштабні прототипи показують, як обробка плазмою може змінити способи виробництва. Цей апарат використовує плазму, щоб вкрити синтетичну тканину тонким шаром, який повністю змінює її властивості – із гідрофільної тканина стає гідрофобною. Це можна використовувати для створення перев‘язувального матеріалу та інших медичних продуктів» відповів Берт Вергайд, експерт компанії VITO: «Із цією технологією ми справді працюємо у масштабі нанометрів. Шари, якими ми вкриваємо поверхню, завтовшки із нанометр. В той час як у традиційному хімічному виробництві вони мають справу із мікрометрами і використовують для цього набагато більше хімікатів. Менш шкідливі розчинники означають, що вартість виробництва знизиться разом зі шкодою для довкілля. При цьому результат буде такий же, чи навіть кращий” (за матеріалами Copyright © European Commission 2016, euronews: 18/04, CET).