Надрукувати
Перегляди: 4877

5 липня 1882 року народився видатний український енциклопедист, бібліограф Зенон Францискович Кузеля.

У 1904 році, ще студентом, разом з Іваном Франком та іншими вченими Кузеля бере участь у науково-етнографічній експедиції на Бойківщину, де, як і Хведір Вовк, вони працювали, збираючи антропологічні матеріали, знімки типів одягу та предмети матеріаль­ної культури і типів цієї етнічної групи.

Університет Зенон Кузеля закінчив зі ступенем доктора філо­софії і почав працювати в університетській бібліотеці як референт слов'янського відділу та редактор слов'янської частини її друкова­ного каталога, очолював він також відділ бібліографії австрійського бібліографічного журналу.

З 1920 року Зенон Кузеля у Берліні. Тут із 1921 року вчений очолив видавництво "Українське слово", займається видавничою справою, працює професором Українського Вільного Університету у Празі, бере участь у німецькій науковій енциклопедії "Мінерва". Подиву гідна громадська діяльність Зенона Кузелі як голови "Української громади" й цілої низки комітетів та товариств.

1927 року Зенон Кузеля прилучається до дослідницької діяль­ності Українського наукового інституту, який об'єднав цвіт україн­ської професури в еміграції. Паралельно Кузеля працює лектором української мови й українознавства факультету закордонних наук Берлінського університету, протягом шести років керує Спілкою закордонних журналістів у Берліні.

Упродовж життя велику роботу проводив Зенон Кузеля з вшанування доробку та видання праць науковців української діа­спори. Він є автором статей "Борис Грінченко як етнограф", "При­чини до етнографічної діяльності Опанаса Васильовича Марковича", упорядкував і опублікував етнографічні матеріали, які зібрав Марко Грушевський, підготував бібліографію до книги Володими­ра Гнатюка "Похоронні звичаї і обряди", упорядкував ювілейний збірник творів Богдана Лепкого.

Шендеровський Василь Андрійович,

доктор фізико-математичних наук,

професор, віце-президент

Українського фізичного товариства

та дійсний член Наукового товариства Шевченка;

Кушерець Василь Іванович,

доктор філософських наук,

професор, заслужений діяч науки

і техніки України,

голова правління Товариства «Знання» України