Надрукувати
Перегляди: 4827

M.Kravchuk27 вересня 1892 року народився відомий український математик Михайло Кравчук.

1910 року Кравчук вступає на фізико-математичний факультет Університету Святого Володимира.

Зимою 1915-1916 року, у зв'язку з евакуацією університету, Михайло Кравчук переїздить до Москви, щоб ознайомитися з інтересами московскьої школи математиків.

Успішно склавши магістерські іспити у вересні 1917 року він одержав звання приват-доцента.

У 1924 році Михайло Кравчук блискуче захищає докторську дисертацію на тему: «Про квадратичні форми та лінійні перетворення».

Основні результати цєї праці зачитав представник від УАН Микола Крилов на Міжнародному математичному конгресі в Торонто. У 1925 році Михайлові Кравчукові присвоєно звання професора.

Асоціація американських математиків запрошує його на наукову працю. Восени 1928 року Кравчук їде на Міжнародний конгрес математиків в Італію, де запізнається з такими видатними математиками того часу, як Ґільберт, Адамар, Леві-Чевіта та іншими.

1929 року Кравчука висувають у дійсні члени Всеукраїнської академії наук і 29 червня його обирають одностайно.

Чи не найбільше місце у науковій спадщині Михайла Кравчука займають дослідження з теорії диференціальних та інтегральних рівнянь. Він публікує фундаментальну двотомову монографію «Застосування способу моментів до розв'язання лінійних, диференціальних та інтегральних рівнянь» (I – 1932, II – 1935).

Михайло Кравчук – автор понад 180 наукових праць, результати яких дістали найвищу оцінку визначних математиків того часу: Ґраве, Ґільберта, Лузіна, Крилова, Пфейффера, Адамара, Куранта та інших.

21 лютого 1938 року Михайла Кравчука було заарештовано.

Три роки каторжної праці остаточно виснажили Михайла Кравчука. 9 березня 1942 року Кравчук помер на Колимі, поряд з тисячами знаних і незнаних українців.

Шендеровський Василь Андрійович,

доктор фізико-математичних наук,

професор, віце-президент

Українського фізичного товариства

та дійсний член Наукового товариства Шевченка;

Кушерець Василь Іванович,

доктор філософських наук,

професор, заслужений діяч науки

і техніки України,

голова правління Товариства «Знання» України