112619 липня 1852 року народився педагог, літературознавець, етнограф, культурн6ий діяч Володимир Науменко. Він організовує Київське обласне педагогічне товари­ство, а вже наступного 1917 року — стає директором Педагогічно­го музею в Києві, якому готувалася роль науково-просвітницького центру українського вчительства...

Володимир Науменко, будучи Великим Українцем, заявляв, що "школа повинна бути національною". Отож 1889 року, в умовах заборони української мови, він видає російську книгу "Огляд фо­нетичних особливостей малоруської мови.

У 1914—1917 роках Володимир Науменко очолює Українське наукове товариство, у 1916 році — Київське обласне педагогічне товариство. У березні 1917 року його запрошують на посаду заступ­ника голови Української Центральної Ради — Михайла Грушев­ського, згодом — до складу уряду, сформованого гетьманом Пав­лом Скоропадським — на посаду міністра освіти...

Після падіння самодержавства в Росії, в умовах творення україн­ської державності Володимир Науменко береться за вирішення найсуттєвіших проблем української мови. 1917 року виходить його книга "Загальні принципи українського правопису", наступного року видає російською мовою "Керівництво для вивчення україн­ської мови в російських школах", натхненно працює над підготов­кою "Граматики української мови".

Але 7 липня 1919 року Володимира Науменка "как бывшего министра гетманского" арештовує сумнозвісна "чрезвичайка". На другий день після арешту 8 липня винесла вирок: "Расстрелять. Приговор привести в испол-нение в 24 часа".

Шендеровський Василь Андрійович,

доктор фізико-математичних наук,

професор, віце-президент

Українського фізичного товариства

та дійсний член Наукового товариства Шевченка;

Кушерець Василь Іванович,

доктор філософських наук,

професор, заслужений діяч науки

і техніки України,

голова правління Товариства «Знання» України