Більшість з нас бачили і пам’ятають картину, на якій зображений Козак Мамай, чули поговірку, що «Козацькому роду немає переводу».

Це все українська правда, огорнена традиціями, людською витривалістю, навіть містичними навіюваннями, особливими характеристиками поведінки окремих українських козаків. Нібито це явище було в минулому, що зафіксоване в картинах, книгах, спогадах, переповідках та й навіть в анекдотах.

Про те що козаки-характерники в Україні не перевелися, доводив у своїй лекції працівник науково-дослідного інституту, автор низки книг на цю тему Андрій Козка. Він виступав у конференц-залі ВГО Товариство «Знання» України 28 березня 2019 року.

Лектор підкреслював, що козаки – це база Української Держави. У минулому розрізняли козаків за окремими групами: реєстрові, яких відбирали до війська та іншу службу так звані відбирачі; козаки-добровольці, з яких формувалися добровольчі дружини.

Усі козаки вирізнялися високим патріотизмом, фізичною силою і витривалістю, багатьма уміннями, привитими батьками-козаками із самого дитинства. Серед козацького роду були найздібніші, найкмітливіші, наділені від Природи незвичайними рисами. Це й передбачливість, стратегічне мислення, уміння змобілізуватися під час боротьби з ворогом, вилікуватися самому і допомогти іншим. Саме таких називали характерниками. Їм довіряли, їх шанували, вірили у їхні магічні здібності. Про це відомо чимало розповідей, свідчень.

Лектор, який вивчає явище козаків-характерників з наукової точки зору, зазначав, що це чисто українське явище. Їх вирізняли в кожному селі, про них знали, їх боялися вороги, від них вони тікали з поля бою.

З історії відомі імена багатьох історичних постатей характерників, таких як Іван Сірко, Петро Сагайдачний, Петро Калнишевський та багато інших.

Андрій Козка ствердив, що козаки-характерники не перевелися. Чимало вихідців з різних областей України боронять Україну від ворога на Донецькому фронті.

Характерники залишили нам багатий скарб, яким маємо скористатися із користю для України. У фільмах, які демонструвалися під час лекції, глядачі побачили як виховували малоліток у козацьких сім‘ях, секрети козацької кухні, серйозні фізичні вправи. Надзвичайні козацькі здібності, які передаються з покоління в покоління, серйозно вивчаються.

Під час лекції артист Максим Федик віртуозно виконав на скрипці дві мелодії «Про минуле» і «Про майбутнє» під гучні оплески слухачів.

Нехай українське козацтво не переводиться і відновлюється потужною силою, яка примножуватиме славу України.

Прес-служба правління ВГО Товариство «Знання» України (Петро Швець).

29.03.2019 р.